Rozhovor pro Strakonický deník 7/2010

 

Karty neodpovídají na otázky položené ze zvědavosti

Strakonice /ŽIJÍ MEZI NÁMI/ -  Spousta lidí na kartářství nahlíží skrze prsty, ale mám zkušenost, že když lidem skutečně o něco jde, karty jim dokáží poradit.

 
 
Kartářka Květa Kunešová.
Kartářka Květa Kunešová.
Autor: DENÍK/Kateřina Malečová Suková 7.7.2010 6:00

 

Už 11 let se Květa Kunešová (56) ze Strakonic věnuje výkladu z karet Ivy Hüttnerové. Přestože se pokládá za pragmatického člověka a věnovala se ekonomii, dnes se kartářstvím zabývá naplno. 

Vykládáte z karet, ale také pořádáte kurzy. Myslíte si, že se může naučit vykládat karty každý?

Já říkám, že se to může naučit každý, když se bude umět zeptat. Na dobrou otázku umí karty dobře odpovědět.

Na některé otázky karty neodpovídají?

Když se zeptám: Bude v noci mráz? To je otázka ze zvědavosti, na to karty neodpovídají. Ale když otázku položím stylem: Mám na noc přikrýt skleník? Na to karty odpoví, protože odpověď může konkrétnímu člověku pomoci.

Vykládáte karty i sobě?

Je těžké sám sobě vykládat. Je důležité se odosobnit. Když potřebuji s něčím poradit, vyložím si karty na moji maminku a v tom výkladu se zaměřím na její nejmladší dceru. Tím způsobem dokážu objektivně posoudit, co má v kartách. Jednou jsem se dívala do karet, když jsem hledala pas. Už jsem byla zoufalá, protože jsem potřebovala odletět. Podívala jsem se do karet a šla jsem pak najisto.

Kolik lidí už mělo tyto vaše karty v ruce, kolik jich chtělo znát budoucnost?

Za 11 let u mě vzaly karty do ruky už možná tisíce lidí.

Cítíte někdy, že kartářství lidé neberou jako seriózní povolání?

Spousta lidí na kartářství nahlíží skrze prsty a s despektem. Myslí si, že to jsou bláboly. Ale mám zkušenost, že když skutečně lidem o něco jde, když se rozhodují v nějaké věci, tak karty umí jasně ukázat, poradit. To mi přináší uspokojení. Ne že já, ale karty jim poradí.

Nemáte někdy pochybnosti? Neříkáte si, teď jsem mu poradila v takové důležité věci a nevím, jestli to bylo správné?

To bych to nemohla dělat. Nevím proč, ale vím, že to funguje. Jak je možné, že ruka konkrétního člověka sáhne zrovna po téhle kartě? To nevím. Ale ona mu poví, jak se má rozhodnout! Když karty něco ukážou, já o nich nepochybuji. Důvěřuji jim na sto procent.

Každá karta něco znamená?

Tahle, to je třeba znamení Vodnáře, to se pak dějí věci jako blesk z čistého nebe, do dvou dnů nebo do dvou týdnů. Karty znají odpověď na všechno. Ještě i dnes se občas divím, jak to funguje.

Jak jste se to naučila?

Jsem samouk. Když jsem poprvé tyto vykládací karty Ivy Hüttnerové uviděla, bylo mi jasné, co je pro co specifické, každá karta má mnoho významů, ale zároveň to také koresponduje s významy v astrologii.

Je karta, která ještě nikomu nikdy nepadla, nebo která padá naopak každému?

To ne, vždy jde o kombinace karet. Ale jsou období, kdy ke mně chodí určitý typ lidí a padají jim určité karty. Zajímavé je, že zhruba od začátku letošního roku padaly karty, které znamenaly velkou změnu. Souvisí to s věcmi, které ti lidé nemohou ovlivnit.

Stane se, že také někdy zákazníkovi neřeknete úplně všechno, co v kartách vidíte?

Když jsou karty rozloženy, začnu povídat. Já nemohu ovlivnit, jestli to, co vidím, smím, nebo nesmím říct. Když mi přijde na jazyk věta, tak ji říkám. Pozoruji také člověka sedícího naproti mně, jestli kývá, souhlasí.

Nahlížíte do cizích životů. Přemýšlíte nad nimi ještě, když zákazník odejde?

Naučila jsem se, že za zákazníkem zaklapnou dveře a nevím, že tu byl. Jakmile odejde, všechno vypustím z hlavy. Stává se, že se po čase lidé vracejí a říkají mi, vy jste předpověděla to a to a ono se to stalo. Ale já si to, co karty řeknou, nepamatuji. Nenosím to v hlavě.

Věříte jako kartářka také na osud?

Myslím si, že jsou věci, které jsou osudem dané a člověk se jim nevyhne.