Vdovec - záznam přednášky z Kurzu karet 

Značí řád, který nám zanechali předci. Je to neměnnost, konzervatizmus. Dodržuji řád i když mi to nevyhovuje. Prostě z nějakých důvodů u toho zůstávám. To, co jsem se jednou naučil, to používám. I když už to nevyhovuje, už je to sešlé a opotřebené stářím, tak pořád to mám.

Také souvisí se stagnací, s ochromením, se strachem. Je to karta strachu. Na kterémkoli místě výkladu stojí, tak vždy ukazuje strach a obavy z toho, k čemu se ono místo vztahuje. 

Obecně souvisí se vším, co se týká kariéry, práce jako povolání, postavení. A také se vším, čeho se tazatel obává. Ze strachu, aby nevybočil z řady, tak bude dělat i to, co ho nebude bavit a těšit, ale prostě jednou tam tak nastoupil, tak tam prostě bude. Tato kozoroží karta je jakoby "lepidlo". Univerzální lepidlo, ke všemu minulému jsme jakoby přilepeni. Naopak rybí karty jsou „univerzální rozpouštědlo“. 

Pokud by chtěl vystoupit z řádu, pak by musel udělat ten krok. Ale toto je strach ze změny. Strach z toho udělat ten krok. Čeká, zda ho někdo vezme za ruku a postrčí ho. Zkrátka se bojí porušit pravidla daná řádem, daná výchovou, daná společností.

Vzhledem k silnému konzervatizmu karta Vdovec ukazuje i na konzervárny, konzervy jídla, prostě na vše, co dlouho vydrží. Je to karta času. Vlekoucího se času. Dlouhého trvání. Tato karta je nejpomalejší a nejstabilnější ze všech zemských karet (podobnost se skalními masivy, které tu byly miliony let a další miliony let budou). 

Osoby, které s touto kartou souvisí, jsou převážně staří lidé. Děda, babička, také otec pokud byl vnímán jako silná autorita. Naznačuje lidi, které vnímáme jako autority. V mládí nebo tak do té třicítky mohou vypadat starší než jsou, pak se to jakoby zastaví a oni ve stáří vypadají a chovají se jako kdyby jim pořád bylo těch třicet. Říká se, že mají obrácený běh času.

Mezi kladné vlastnosti určitě patří především zodpovědnost, hospodárnost, úspornost, smysl pro povinnost, dodržování regulí a řádu. Touha po dokonalosti. Tito lidé hodně moc vydrží. To je jako ta konzerva, když je dobře vyrobená, vydrží sto let. Také bývají ctižádostiví. Když to přeženou, pak už je to spíše negativní vlastnost sklouzávající spíše ke kariérismu. Tady je důležité říci, že každá pozitivní vlastnost může sklouznout do negativismu, pokud se přežene. A naopak, pokud si je člověk vědom spíše negativního projevu, může svým vědomým přístupem obrousit hrany a časem přetavit do pozitivního projevu. Nic není jenom černé nebo jenom bílé.

Povolání související se stářím a časem jako takovým, s precizností, se zodovědností, dále také se vším co je studené, kamenné, trvanlivé.

Teď jsem si vzpomněla na příklad z praxe, jak už kdysi dřív u mě někdo řešil ochladnuvší vztahy v rodině po přestěhování se do luxusního a slunného domu. Dokonce to dávala, ano, byla to žena, dokonce to dávala do souvislosti i se zhoršujícím se zdravím. Karta ukázala jako příčinu studenou podlahu, navíc u toho ležely karty upozorňující na pocity viny.

Ne že by přímo kamenná podlaha byla důvodem toho nepohodlí. Ale paní přiznala, že mají v obývacím prostoru mramorovou dlažbu, která byla částečně z kradeného materiálu. Smysl pro řád té paní, pro dodržování řádu, pro povinnost, možná i strach z prozrazení, neunesl vědomí krádeže a přidaly se k tomu pocity viny. A protože každé porušení řádu se trestá, tak tady v tom případě se trestali sami ochlazením vztahu.

Vina a trest. Člověk něco provede, bude tedy potrestán. Proto říkávám lidem, ať uděláte co uděláte, nemějte pocity viny. Buď to nedělejte, a když už to uděláte, pak se z toho zpětně neobviňujte, protože vina si žádá trest. To je jak v justici – něco uděláš, budeš odsouzený. Vy něco provedete, uděláte, nikdo o tom sice neví, ale vy víte, že to nebylo správný, takže ten trest přijde jakoby z podvědomí sám. Sám se člověk potrestá. Pak jsou to ty nemoci, které se projevují různě na těle dle toho, čeho se ten prohřešek týkal. Třeba ženy, pokud střídají často milence a k tomu mají i manžela, mohou mít zdravotní potíže v oblasti genitálií. Různé výtoky, kvasinky apod. To není nebo nemusí být proto, že by něco od mužů chytily. Tím důvodem je spíše psychika, protože žena si je vědoma, že dělá něco co by neměla a "potrestá" se třeba cystou na vaječníkách. Nebo zánětem v pochvě apod. Což na nějaký čas znemožní sexuální styk. Je to podvědomé potrestání se; pokud cítíme vinu, obviňujeme se. Jiná žena, která střídá mužů ještě víc, ale dělá jí to potěšení, necítí se provinile, tak ta žádné problémy mít nemusí. Zda půjde o první nebo druhý příklad, to ukážou karty ve výkladu.

Často karta Vdovec ukazuje na výchovu prarodiči, případně dětství trávené mezi dospělými lidmi. To se může nést až do dospělosti, kdy pak je problém navázat vztahy s vrstevníky.

Na zdravotních místech ukazuje na dost velké problémy s páteří. Také na problematický vztah s vlastním tátou. Mohli se ho bát, mohl být přísný, trval na dodržování povinností, mohlo tam být málo vřelosti. U muže tedy může jít o odmítnutí toho otcovského modelu, případně muže jako autority, no a pak se takový chlap diví, že s ním manželka mává, že ho neuznává, že ho nepovažuje za chlapa. Zrovna tak ženy, které moc dobře nevychází se svou matkou a říkají si – nebudu jako máma, nikdy nebudu jako ona – tak pak mohou mít problém se tou mámou vůbec stát. Otěhotnět. Tam jde zase o odmítání mateřského principu.

Části těla. Otcovská linie, páteř rodu, dědičnost po meči – to krásně koresponduje s páteří. A ta soudržnost rodu je pěkně vidět na orgánu, kterému vděčíme za to, že držíme pohromadě a je to kůže.

Číslo 7. Ač je Kozoroh 10.znamení zvěrokruhu, tak tady opravdu lépe sedí sedmička. Odpovídá to sedmiletým saturnským cyklům. Každý sedmý rok v životě člověka je důležitý, každým sedmým rokem si přibírá další kousek zodpovědnosti. Přesně je to 7 roků a pár měsíců, ale nebuďme detailisti, že? Ale zrovna tak sedmý rok trvání něčeho také bývá důležitý. Určitě znáte ze svého okolí lidi, kteří spolu 7 let chodili a pak se rozešli. Nebo se rozvedli po sedmi letech manželství. Nebo čtrnácti, jednadvaceti… Ta sedmička je opravdu důležitá. No schválně, vzpomeňte si, co se dělo ve vašem životě, když vám bylo 6-7 let, 14-15, okolo 21, pak je důležité období 28-30 let, 36 let, 42 – to bývají opravdu velké změny, a tak dál.

Takže při časování půjde o dobu před 7 měsíci či lety, v 7 letech, za sedm měsíců, po vánocích, přelom roku, v zimě.

Prostředí a místa opět souvisí s významem této karty, takže vše co souvisí s časem, pevností, trváním, chladem.

Krajiny jsou studené, hornaté, nehostinné, zasněžené.

Tímto jsem vás alespoň stručně seznámila s významem karty Vdovec. Podrobnější a konkrétnější souvislosti pochopíte z ilustračních výkladů, které budeme provádět. Je ale důležité, abyste kartě porozuměli, abyste znali alespoň základní významy, které v sobě nese.